• Mieszkania
  • Lokale usługowe
  • Newsy (obecna)
  • Wideo
  • Kontakt
  • Newsy
  • Newsy
  • Przeprowadzka do nowego mieszkania, jak się przygotować?

Przeprowadzka do nowego mieszkania, jak się przygotować?

red. | 31.03.2021
Udostępnij
Czy na słowo „przeprowadzka” reagujemy z ogromną ekscytacją? A może samo brzmienie przyprawia o ból głowy? To pewnie zależy, jak jesteśmy przygotowani do tej, niestety, niezbędnej czynności przed zamieszkaniem w nowym miejscu. Dobra organizacja i kompletny plan opracowany przed pakowaniem kartonów i zabezpieczaniem niezbędnych przedmiotów powinien pomóc, aby ustawienie rzeczy w nowym miejscu odbyło się sprawnie i bez komplikacji. Zdradzimy kilka wskazówek, jak się „za to zabrać”, aby już Święta Wielkanocne spędzić w nowym, lepszym otoczeniu.
Przeprowadzka do nowego mieszkania, jak się przygotować?

Gdzie przeprowadzają się Polacy?

W raporcie serwisu clicktrans.pl „Przeprowadzki. Jak i dokąd przeprowadzają się Polacy” z czerwca 2017 roku wynika, że prawie połowa przeprowadzających się to osoby mieszkające w kawalerkach. Jest to zgodne z głównym powodem zmiany mieszkania, tj. chęcią zwiększenia metrażu swojego lokum. Do pozostałych czynników wpływających na decyzję o kupnie nowego mieszkania należą: atrakcyjniejsza lokalizacja, sytuacja rodzinna związana z narodzinami dziecka. Rok po wybuchu pandemii, ten trend jest jeszcze bardziej zauważalny, gdyż poszukujemy lokali, w których będzie możliwość wyodrębnienia przestrzeni dla zorganizowania pracy lub nauki zdalnej. Dodatkowo bliskie sąsiedztwo zielonych terenów rekreacyjnych lub własny ogródek z miejscem relaksu bardzo zyskały w oczekiwaniach klientów ogólnopolskiego dewelopera Grupy Murapol.

Nowy rozdział w swoim życiu warto rozpocząć bez zbędnej dawki dużego stresu, dlatego mamy kilka podpowiedzi, jak zorganizować przeprowadzkę.

1. Na własną rękę, czy zlecić to firmie?

Na to pytanie warto odpowiedzieć sobie na początku, bo od tego zależą kolejne czynności. Jeśli mamy do przewiezienia wielkogabarytowe meble, które będą służyły nam także w nowych wnętrzach i mają dla nas ogromną wartość, także sentymentalną, to warto wybrać firmę, która zajmuje się profesjonalnym transportem przedmiotów. Odpowiednie zabezpieczenie oraz samochód ciężarowy zapewnią, że nasze meble staną w nowym mieszkaniu bez żadnych uszkodzeń.
Natomiast, gdy zamierzamy wziąć ze sobą tylko nieznaczną liczbę rzeczy ze starego domostwa, wówczas można pomyśleć o pomocy najbliższych lub znajomych, którzy „winni” są nam jakąś przysługę. To doskonała okazja, aby „uregulować rachunki”. W ten sposób ciężar przeprowadzki zostanie rozłożony na kilka osób, dzięki czemu ból pleców nie zakłóci nam odpoczynku w nowym mieszkaniu.

2. Weź tylko, to co NAPRAWDĘ potrzebujesz

Samo wspólne przeglądanie sprzętów domowych może być okazją do miłego towarzyskiego spotkania. Segregacja urządzeń, ubrań czy książek  w gronie przyjaciół na te niezbędne i „przyda się kiedyś” będzie łatwiejsza i sprawniejsza. Kolega z pracy bardziej „trzeźwym okiem” spojrzy i oceni, czy to faktycznie „must have” czy relikt przeszłości zbędny w nowym wnętrzu. Nie chcesz wyrzucać, bo bliska jest Ci postawa ekologiczna i zasady „zero waste”, to wystaw swoje przedmioty w grupach na portalach społecznościowych, które zrzeszają osoby lubiące „przerobić coś z pozornie niczego”. Drugie życie starych przedmiotów w lepszym wydaniu, to doskonałe ecorozwiązanie! Ty masz mniej rzeczy do spakowania, a ktoś inny kreuje z nich nowy design! Warto też w najbliższym otoczeniu poszukać organizacji charytatywnej zajmującej się zbiórką ubrań lub sprzętów.

3. Czas na pakowanie, ale od czego zacząć?

Gdy już wiemy, co na pewno bierzemy do nowego lokum, to jest właściwa pora, aby przeprowadzić drugą segregację. Tym razem, do spakowania wybieramy rzeczy (ubrania na inny sezon niż obecny, książki, ozdoby, dodatkowe tekstylia), które będziemy rzadziej używać i nie są niezbędne zaraz po przeprowadzce. Tutaj rządzi zasada – to, co potrzebujesz od pierwszych chwil w nowym miejscu – spakuj na końcu i oznacz te kartony, aby nie trzeba było ich zbyt długo szukać! Delikatne, szklane przedmioty zabezpiecz dokładnie, możesz do tego wykorzystać wytrzymałe ubrania, np. kurtkę. Dobrze ułóż w kartonach, aby każdy zakątek jego przestrzeni był wypełniony. Eleganckie sukienki, czy garnitury przewieź w pokrowcach na wieszakach, gdyż po ich złożeniu mogłyby już nie nadawać się do założenia na ważną uroczystość rodzinną czy służbową. Oprócz kartonów przydatne są też worki próżniowe, idealnie sprawdzą się do transportu pościeli, koców, kołder. Podczas pakowania kontroluj wcześniej zrobioną listę i zaznaczaj wszystko, co już zostało włożone do auta.


Zobacz też: Budowlańcy zawstydzili prognozy. Powstało więcej mieszkań niż rok temu!

Kiedy najlepiej się przeprowadzić?

Decyzja o terminie wprowadzenia się do nowego mieszkania czasami jest narzucona przez zewnętrzne okoliczności, ale najczęściej sami zainteresowani wybierają odpowiedni moment. Warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody, gdyż przenoszenie kartonów i mebli w porze obfitego deszczu nie będzie należało do przyjemnych. Natomiast wiosenna pogoda, słońce oraz temperatura w pobliżu 15 st. Celsjusza, to odpowiednie warunki na przeprowadzkę. Wiele osób, właśnie wtedy podejmuje decyzję o zmianie lokum, bo ta aura sprzyja też ostatnim czynnościom remontowym. Niektórzy decydują się na letnią porę, aby dać sobie czas na zaklimatyzowanie się w nowym miejscu, aby już od września dzieci rozpoczęły naukę w nowej szkole czy przedszkolu.

Murapol Dzieci Warszawy I ul. Dzieci Warszawy I Warszawa

Jakie regiony Polski są najczęściej wybierane przez Polaków?  

W raporcie serwisu cliktrans.pl czytamy, że najchętniej przeprowadzamy się do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Poznania. Te miasta są niezmiennie najpopularniejszymi lokalizacjami wybieranymi przez nowych lokatorów. Ponadto do tej „czwórki” trzeba dopisać Trójmiasto, w obrębie którego więcej się ludzi wprowadza niż wyprowadza – wynika z danych cliktrans.pl. Dodatkowo zauważalna staje się tendencja Polaków do zmiany miejsca zamieszkania na te mniej zaludnione. Dane raportu są zgodne z działaniami ogólnopolskiego dewelopera GK Murapol, który dla zainteresowanych oferuje inwestycje zarówno w największych miastach (wymienionych  powyżej), jak i w mniejszych aglomeracjach np. śląskiej.   

Przeczytaj też: W tym mieście mieszkania drożeją najszybciej w skali kraju. Wiemy dlaczego!

 

fot. freepik

  • nowe mieszkanie
  • przeprowadzka
  • Grupa Murapol
  • transport
Udostępnij

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Ceny mieszkań: za ile można dziś kupić dwupokojowe mieszkanie w Warsza...

Lubuskie i mazowieckie - to jedyne województwa, w których średnia cena m kw. mieszkania w czasie pandemii koronawirusa spadła - wynika z najnowszych statystyk GUS.  W pozostałych regionach ceny wciąż rosną, szczególnie na rynku wtórnym. Za ile  można dziś kupić mieszkania w polskich miastach?
09.10.2020
czytaj więcej

Jak się ma Twoje postanowienie noworoczne? Może czas przyjrzeć się fin...

Od początku 2021 roku upłynęło już sporo czasu. Pora, by przypomnieć sobie noworoczne postanowienia. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to zdecydowanie czas zaplanować cele na 2021.
25.01.2021
czytaj więcej

Proponowane inwestycje

27 - 74 m2

Gdańsk, Murapol Osiedle Zdrovo

Murapol Osiedle Zdrovo to wyjątkowe miejsce na mapie inwestycyjnej Gdańska - Łostowic, oto...
25 - 56 m2

Wrocław, Murapol Zielone Bulwary

Kwadrans od centrum Wrocławia, w jednej z najbardziej zielonych części miasta i w pobliżu...
Accept

Dziękujemy, wiadomość została
wysłana

Anuluj
Podejrzyj nowe oferty wcześniej niż inni
Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Copyright by INTERIA.PL 1999-2017. Wszystkie prawa zastrzeżone.