Jak wspierać ekologię w miejskiej przestrzeni? Ogród deszczowy jako nowa forma zieleńca

Ogród deszczowy to rodzaj zieleńca, który gromadzi wodę deszczową i stopniowo oddaje ją do ziemi, tym samym ją nawadniając. To niezwykle efektowna propozycja zagospodarowania terenu, ale także bardzo pożyteczna dla ochrony naturalnych zasobów naszej planety. Ogród deszczowy, dzięki specjalnemu układowi warstw o różnym stopniu chłonności, stopniowo przepuszcza wodę. Jeśli powierzchnia terenu, na którym jest parking czy podjazd zostanie odpowiednio przygotowana, to do takiego ogrodu woda może również spływać, zapewniając jej dalszy obieg.
Realne i efektowne korzyści
Ogrody deszczowe mogą być zakładane na osiedlach, skwerach miejskich, a nawet w pojemniku w przydomowym ogródku. Ich istotą jest dobór odpowiednich roślin hydrofitowych – odpornych na okresowe susze bądź nadmiar wody. Wśród polecanych gatunków traw i krzewów znalazły się m.in.: krwawnica pospolita, trzcina, kozłek lekarski. Korzenie niektórych bylin zatrzymują zanieczyszczenia z wody np. metale ciężkie i tym samym hamują ich dalsze rozprzestrzenianie się. Oprócz walorów estetycznych, nie można nie wspomnieć o ekologicznych zaletach tego typu ogródka. Odpowiedni dobór roślin zapewnia o wiele większy pobór (nawet o 40 proc.) m.in. deszczówki niż w przypadku zwykłego trawnika. Dzięki temu, zieleniec „sam się podlewa” i nie trzeba pamiętać o tej czynności. Botanicy twierdzą także, że te rośliny mogą obniżyć temperaturę powietrza o kilka stopni oraz oczyszczają glebę.
Mieszkania w sąsiedztwie ogrodów deszczowych
Ten ekologiczny trend obecny jest nie tylko w miejskich parkach, ale także w nowoczesnych inwestycjach mieszkaniowych. Deweloperzy dostrzegając rosnącą świadomość ekologiczną wśród klientów proponują nowe sposoby na zaaranżowanie części wspólnych. Na uwagę zasługuje gdańska inwestycja Murapol Osiedle Zdrovo realizowana przy ul. Niepołomickiej. Autorem projektu architektonicznego inwestycji jest Murapol Architects Drive SA, pracownia projektowo-architektoniczna należąca do Grupy Murapol. Przyszli lokatorzy będą mogli zamieszkać w przestronnych wnętrzach o metrażach od 27 do 74 mkw. oraz korzystać z innowacyjnych rozwiązań, m.in.: pakiet antysmogowy, system smart home, stacja ładowania samochodów elektrycznych. Przestrzeń wokół budynków zostanie zaaranżowana w sposób ekologiczny, powstaną ogrody deszczowe chroniące naturalne zasoby Ziemi.
O wyjątkowe zielone zagospodarowanie wzbogacona zostanie także nowa inwestycja Murapol Osiedle Novelo, która powstanie w południowej części Gdańska, przy ul. W. Jagiełły. W październiku do sprzedaży trafiło 200 mieszkań i apartamentów inwestycyjnych w czterech budynkach, od 3- do 5-kondygnacyjnych.
Propozycja zaaranżowania w ten sposób terenów jest bardzo korzystna dla całego ekosystemu, zwłaszcza w miastach, gdzie nasłonecznienie jest bardzo intensywne, a z roku na rok przybywa wybetonowanych dróg i alejek.
Jak pielęgnować eco-ogród?
Jak już wspominaliśmy, ogród nie wymaga podlewania ani nawożenia. Wczesną wiosną warto ściąć lub skosić obumarłe części roślin. Możliwe, że konieczne będzie sprawdzenie stanu wszystkich odpływów, czy właściwie doprowadzają wodę oraz podłoża.
Zobacz też: Gdańsk to nie tylko turystyczne miasto nad Bałtykiem! To jeden z czołowych rynków nieruchomości